Atari go

Kliknij w dowolne przecięcie by postawić kamień i rozpocząć grę.

Zasady

 1. Stawianie kamieni

  Gracze stawiają kamienie naprzemiennie na dowolnych niezajętych przecięciach linii włącznie z krawędziami i rogiem. Kamieni nie wolno przesuwać. Czarny zaczyna.

 2. Łapanie kamienia

  Jeśli otoczysz kamień lub grupę kamieni przeciwnika, zostaje ona zbita i wygrywasz grę. W poniższej sekwencji, na trzecim diagramie biały kamień zostaje otoczony i złapany (czarny gracz zdejmuje go z planszy). Czarny wygrywa grę.

 3. Ratowanie kamienia przez tworzenie grupy

  Na poniższej sekwecji biały unika zbicia przez utworzenie grupy składającej się z dwóch kamieni. Grupa tworzona jest przez kamienie stojące obok siebie w pionie i poziomie — nie na skos.

 4. Łapanie grupy kamieni

  Aby złapać grupę kamieni, czarny musi zabrać jej wszystkie oddechy. Grając w rogu, czarny zabiera ostatni oddech białemu, łapie jego kamienie i wygrywa grę. Warto zwrócić uwagę, że czarny może zagrać w rogu, mimo iż jego dwa kamienie nie będą miały żadnych oddechów. Jest to ruch dozwolony, ponieważ następuje przy nim złapanie białych kamieni.

Zasady szczegółowe

 1. Standardowo gra toczy się na planszy z 81 przecięciami (9 x 9 linii).
 2. Przecięcie sąsiadujące — przecięcie połączone z danym przecięciem linią. Przecięcia w centrum posiadają cztery sąsiadujące przecięcia, na brzegu trzy, a w rogu tylko dwa.
 3. Oddechy kamienia — liczba niezajętych przecięć sąsiadujących z kamieniem.
 4. Kamienie jednego gracza mogą tworzyć grupy, jeśli stoją na sąsiadujących przecięciach. Liczba ich oddechów sumuje się.
 5. Można zabierać oddechy kamieniom przeciwnika, stawiając na oddechach własne kamienie.
 6. Kamienie są zbijane jeśli tracą ostatni oddech (uznaje się je za otoczone).
 7. Można położyć kamień na polu bez oddechów, jeśli w tym momencie następuje zbicie kamieni przeciwnika.